Definovanie pojmu polarizačná nestabilita v praxi príjmu pásma KU družice Astra 2D _ sat dx
Definovanie pojmu polarizačná nestabilita v praxi príjmu pásma KU z družice Astra 2D_sat dx + SÚVISLOSŤ SKEW POLOHOVANIA LNB S VÝSLEDNOU SIGNÁLNOU KVALITOU PRI DRUŽICIACH Astra 19,2°E 23,5°E 28,2°E V ZÓNACH INSIDE FOOTPRINT A OUT OF FOOTPRINT .
Otázka od : Miroslav Laduna
Lokalita : Česká republika
TEXT OTÁZKY :
Je polarizační rovina satelitů Astra (19,2°E 23,5°E 28,2°E) něčím vyjímečná, oproti ostatním družicím ? K otázce mě vede údaj "Špeciálny prípad," u SKEW právě pro uvedené družice v rubrice KALKULACE AZ/EL webu satlex.de ?
Děkuji za odpověd'.
ODPOVEĎ od dxsatcs.com :
Zdravím Vás.
Z praktického pohľadu je možné výpočtom teoreticky vopred definovať uhol naklonenia polarizačnej roviny SKEW pre tú ktorú družicu v mieste príjmu , ovšem tieto vopred definované údaje v jednotkách stupne,sa tým viac odlišujú - pozor : neplatí tu žiadne pravidlo - od reálneho postavenia signálneho zberača pre H a pre V rovinu vo vnútry vlnovodu UNI LNB / ktorého postavenie v uhlovom vyjadrení by malo v reále zodpovedať maximálnej signálnej kvalite / čím umiestnime príjmaciu anténu s LNB ďalej od provajderom vopred definovanej signálom ožiarenej plochy zemského povrchu a špecialne v prípade družíc - Astra 2A/2B/2D => "špeciálny prípad" - ktorých príjem patrí v rôznych krajinách smerom k Afrike a Blízkemu východu do kategórie DX sa naklonenie polarizačných rovín pre H a pre V pol,čo súvisí ako som už viackrát popisoval v odborných prácach s maximálnou signálnou kvalitou , rovinu mení v tej ktorej krajine so vzdialenosťou od provajderom definovanej signálnej plochy,čiže tieto údaje SKEW polohy LNB nekorešpondujú s maximálnolu signálnou kvalitou určenou MER a chBER a ďalším problémom ktorý sa vopred nedá teoreticky správne definovať ale pri DX príjme zohráva dôležitú úlohu je TZV. POLARIZAČNÁ NESTABILITA v prípade príjmu vyžarovacích zväzkov určených pre podstatne vzdialenejšie územia ako sú
Blízky východ-AMOS 2 DX ......... Afrika-Arabsat 2B DX.....Britské kráľovstvo-Astra 2D DX
atď. pri inštalovaných SAT. zostavách v strednej Európe,ktorá sa prejavuje nasledovne.
- DEFINÍCIA POJMU POLARIZAČNÁ NESTABILITA -
Z bežného príjmu DTH družicového vysielania je známy postup že po zadefinovaní LNB v správnej ohniskovej vzdialenosti sa pootočením postavenia LNB čiže SKEW polohou nastaví sat. reťazec na maximálnu signálnu kvalitu a montáž kompletu skončila. Ale v praxi pri príjme vysielania BBC a ITV tv paketov z družice Astra 2D na 28,2E ai. som sa stretol že počas dňa sa sklonenie prichádzajúceho pravouhlo polarizovaného vlnenia rovín H a V !!! MENILO !!! ,to znamená že maximálna signálna kvalita toho-ktorého prenosu nebola dostupná v porovnaní príjem predpoludním a večer v jednej polohe v stupňovom vyjadrení postavenia signálneho zberača ale MENILA sa v rozsahu od 7 do 12° čo v praktickom vyjadrení znamenalo že predpoludním som maximálnu signálnu kvalitu okolo 9,5 dB z MER vedel definovať resp.nájsť na polohe signálneho zberača pri mechanickom rotore vyjadrenej v stupňoch 42° ale vo večerných hodinách som na dosiahnutie maximálnej signálnej kvality musel POOTOČIŤ signálny zberač v mechanickom rotore na polohu vyjadrenú v stupňoch 54° !!! Mnohé sat.zostavy nasmerované vo východnej európe - Morava , Slovensko ... na príjem anglického vysielania z družice Astra 2D,ktoré používajú na spracovanie VF modulovaného signálu UNIVERZÁLNE LNB napr Invacom SNF 031 vykazujú úbytok signálnej kvality v rozsahu od 10 do 25% a to len z dôvodu POLARIZAČNEJ NESTABILITY ,kedže poloha signálnych zberačov pre H a V pol.rovinu je FIXNÁ a dá sa meniť len ručným pootočením celého LNB,ktoré je pri väčšine inštalovaných zostáv vylúčená a navyše keď som nastavil SKEW polohu LNB na maximálnu signálnu kvalitu pre V polarizované vlnenia možnosť príjmu prenosu v H polarizačnej rovine sa ÚPLNE STARATILA a naopak !!!
Sám som tento problém zlučoval s variáciou signálnej kvality v mieste príjmu,ktorá je tradičným sprievodným javom DX príjmu z Astry 2D v celej východnej EU ale tento jav má inú vyššie pomenovanú podstatu.
Údaje,ktoré tento web zverejňuje napr.ohľadom elevačnej dostupnosti v rubrike KALKULAČKA AZ a EL tej ktorej družice v mieste príjmu a taktiež v otázke sklonenia polarizačnej roviny SKEW sú ZAVÁDZAJÚCE.
príklad : pre miesto príjmu Lučenec - Slovensko so zemepisnou šírkou 48.333 a dĺžkou 19.667 som zadal do kalkulačky družicu INTELSAT 9 na orbitálnej pozícii 58°W a výpočet možnosti zachytenia tejto družice bol NEGATÍVNY , to znamená nemožnosť príjmu v meste Lučenec - so záporným elevačným uhlom,lebo družica podľa tohoto výsledku prepočtu sa nachádza pod západným viditeľným obzorom príjmu .Ale pravdivá situácia je taká že tento satelit je bez akýchkoľvek problémov dostupný k zachyteniu,čiže výsledky z kalkulátora sú zavádzajúce a nedávajú pravdivý obraz o možnosti príjmu akejkoľvek družice a keby som mal vopred podľa ich výpočtu natočiť signálny zberač vo vlnovode potom Vás môžem uistiť že maximálnu kvalitu napr. pri príjme družice Astra 2D , Arabsat 2B , Intelsat 902,Amos 2,NSS 6 na 95E by som nikdy nedosiahol !!!
Naopak ešte k téme natočenia signálnych zberačov pri UNI LNB aby kopírovali sklon polarizačnej roviny prichádzajúcej z družice môžem spomenúť že pri bežnom amatérskom príjme družíc s vysokým vyžiareným výkonom EIRP ,kde je RX anténa umiestnená v okolí BEAM PEAK potom tieto vypočítané uhly SKEW môžem považovať za určujúce ale kedže tu hovorím o družiciach s vysokou vyžiarenou EIRP v mieste príjmu EU ako napr Astra 1,HB... potom sa tento údaj stáva menej podstatných v prípade použitia dostatočného priemeru antény,ktorý celodenne zabezpečí signálnu rezervu.
Ostávam s pozdravom
NÁSLEDNÁ ODPOVEĎ :
Už je mi to jasnější. Jen tedy nechápu, proč to nenapsali (speciální případ) i k ostatním družicím. Vždit' jen málokterá ,,nešilhá,,.
S pozdravem Laduna Miroslav
ČESKOSLOVENSKÝ SATELITNÝ DX KLUB roman.david@dxsatcs.com